KENYA

Saturday, August 05, 2017


TROPIKI
  
KURORT
  
EKSKLUZYWNA LEPIANKA
  
NAJLEPSZA KAWA
  
BIAŁE PLAŻE
  
GAJE KOKOSOWE

SAWANNA i BUSZ
  
KULTURA
  
JEDZENIE
  
PRAWDZIWE ŻYCIE
  
WARUNKI MIESZKANIOWE
  
SZCZĘŚCIE
  
SZKOŁA

Zapraszam na cykl o Kenii!
[źródło google maps]

Pierwszy raz w życiu przekroczyłam równik i jestem na południowej półkuli. Po dziesięciogodzinnym locie, znajdujemy się na lotnisku w Mombasie. 

Kraj kolorów, klimat równikowy, ze stałą temperaturą w ciagu roku, tutaj znajdziemy część Jeziora Wiktorii i Jezioro Turkana, Wielki Rów Wschodni, masyw wulkaniczny Kenia, sawannę, busz i wiecznie zielone lasy, dzikie zwierzęta żyjące na wolności, takie jak słonie, lwy, zebry i wiele, wiele innych.


[źródło google maps]

Stolica - Nairobi, drugie co do wielkości miasto - Mombasa.

Ludność - prawie 42 mln 

Język urzędowy - suahili i angielski, jednakże praktykowane są ok. 43 języków plemiennych, które różnią się od siebie dialektem.

Plemiona - mn. Bantu, ludy kuszyckie, Samburu i Masajowie.

Waluta - szyling kenijski KES, jednakże akceptowane są dolary amerykańskie po 2007 roku. Pieniądze opłaca się wymieniać w lokalnych bankach 1 $ = ok. 100 KES, w hotelu przelicznik jest mniej korzystny.

Religia - ok. 85% chrześcijaństwo, ok. 10% islam - głównie na wybrzeżu od samego południa kraju, przez Mombasę, aż po Malindi, popularne są wyznania plemienne.

Gospodarka - rolnictwo, eksport, turystyka, uprawa: kawy i herbaty, sizalu, tytoniu, trzciny cukrowej, kukurydzy i owoców.

Środek transportu - matatu w nocy często oświetlone i imprezowe, przypominające burdel na kółkach, tuk tuki, pickup'y, auta terenowe, dwa pierwsze służą jako taksówki.


Wykupiłam wakacje marzeń w TUI i nie mogłam doczekać się podróży, później człowiek naczytał się bzdur w internecie, a nawet w wiarygodnych źródłach i spać nie mógł. Jeden z najbardziej niebezpiecznych krajów na świecie, przestępczość, prostytucja, choroby zakaźne, malaria. Czy ja wrócę do ojczyzny w jednym kawałku?

Jak wygląda rzeczywistość, co jest prawdą?Jacy są Kenijczycy?

Bardzo mili i ciepli ludzie, mimo biedy, która dotyka większość społeczeństwa, są zawsze uśmiechnięci i życzliwi. Potrafią podzielić się ostatnim okruszkiem chleba, by gość był zadowolony, potrafią oddać drugiej osobie wszystko co mają

Dlaczego więc my, Europejczycy panikujemy w kwestii swojego bezpieczeństwa? Oni, bardzo chcą Nas poznać, sami z siebie nie doprowadzą do niezręcznej sytuacji, bądź takiej, w której będziemy się czuć niepewnie, gdyż boją się władzy, widać w nich pewien lęk w stosunku do turysty.

Personel w hotelu jest jednak mniej bezpośredni, niż poza jego murami: "Klaudia, bardzo szanuję swoją pracę i respektuję każde polecenie mojego szefa, zależy mi na tej pracy i nie chcę jej stracić".


  
Co z narkotykami, przestępstwami i prostytucją?

Narkotyki są, ich posiadanie jest nielegalne. Nikt Ci nie da gwarancji, że akurat Ty pójdziesz w środku dnia ulicą i nie zostaniesz napadnięty lub okradziony, takie sytuacje znajdują się w każdym państwie na świecie, w Kenii również.

Prostytucja jest wszędzie. Czy wśród mężczyzn również? "Omg, zwariowałaś? Oczywiście, że nie!" Więc, dlaczego one to robią? "By przeżyć z dnia na dzień. Nie każdy tutaj ma pracę i może zapewnić sobie byt, dlatego to robią."


  
HIV/AIDS

"Są, istnieją, jednak niewielu choruje."


  
Gdzie są slumsy i jak wygląda życie?

"Jest ciężkie, bardzo ciężkie, liczy się wszystko by przetrwać. Największe są w Nairobi, w dzielnicy Kibera, w Mombasie również są, nawet w *Ukundzie." 

Czy przez sytuację w jakiej żyją młodzi ludzie, przez brak perspektyw szerzy się stereotyp, że każdy sypia z każdym? "Kto Ci to powiedział? Nie jest to prawdą, jest trudno, ale nie do tego stopnia, by zatracać się w seksie."

* Miasteczko/wieś nieopodal Diani Beach/Galu Beach - popularnych kurortów, nie należy mylić z państwem Uganda.


  
Dlaczego jest taki duży problem z bieżącą wodą do podstaowych potrzeb człowieka?

"Jest bardzo droga, nie każdy może sobie na to pozwolić."Nie rozumiem tego wiecznego nic nierobienia, ludzie siedzą przed swoimi domami od bardzo wczesnych godzin porannych, do późnych godzin nocnych, dlaczego? Nie chcą nic zmienić w swoim życiu, znaleźć pracy?

"Dlatego, że nie mają odpowiednich papierów, by zakwalifikować się do wielu prac. Po dziś dzień niektórzy są analfabetami, niewielu, ale nadal tacy istnieją."

Jakie papiery Ty masz? "Pierwszy to akt urodzenia, drugi to dokument z uniwersytetu, który pozwala mi mieć dobrą pracę oraz paszport."Kiedy można zawrzeć małżeństwo?

"Gdy ukończy się 18 lat." 

Zauważyłam, że często kobieta jest dużo młodsza od mężczyzny, czasami nawet 20 lat.

"Dlatego, że wtedy to jest dojrzały związek, nie dziecinny."

Dojrzały? Kiedy kobieta jest dzieckiem, a mężczyzna dziadkiem? To nie jest normalne.

"Hahahaha, masz rację, ale większość i tak bierze ślub gdy obie strony mają 25 lat lub więcej, chodź tak drastyczne różnice w wieku się zdarzają."

Odpowiedzi udzielali mężczyźni i kobiety w wieku 23 - 35 lat.  
 Kenia to cyrk.

Niewątpliwie atrakcją jest pływanie na pełnym oceanie z delfinami, nurkowanie i snorkeling, krystaliczna woda i niezapomniane wrażenia. Jak widać na załączonym zdjęciu płyniemy ekskluzywnym jachtem, silnik pobiera benzynę bezpośrednio z kanistrów za pomocą rurki, przypominający wąż ogrodowy, a w przerwie należy wylewać wodę z pokładu.

Podczas relaksu na tratwie, nie jest kolorowo, gdy wypływamy wiele kilometrów od brzegu, tak, kilometrów, fale stają się gigantyczne. Pierwszy raz bałam się o swoje życie i rozumiem już co to znaczy choroba morska. Z tyłu głowy miałam sytuację sprzed miesiąca, kiedy na łódź weszło zbyt wielu turystów, a po wypłynięciu musieli wracać wpław, gdyż zaczęli tonąć.

Spragnieni wrażeń, lećcie do Kenii.


Bez względu na wiarę, w szkołach obowiązują mundurki, które wyrównują ewentualne różnice społeczne między dziećmi i zobowiązują do schludności i dyscypliny. Głównymi przedmiotami jest nauka suahili i angielskiego, matematyka oraz religia.

Słowniczek:

jumbo - cześć

hakuna matata - nie ma problemu

pole, pole - powoli, powoli

Habari? - Jak się masz?

asante - dziękuję

asante sana - dziękuję bardzo

lala salama - dobranoc

herbata - chai

lew - simba  
"Pole, pole" wszystko dzieje się w tępie żółwia, które dla mnie jest bardzo irytujące. Nie mogę tak żyć.  -  "Kocham to. Życie tu jest jak wieczne wakacje."


  
W Kenii po dziś dzień praktykowana jest "świętość słowa", kiedy lekceważąco rzuciłam pytanie "Obiecujesz?" w celu wywiązania się z ustalonych rzeczy, w odpowiedzi usłyszałam "Nie mogę tego obiecać, ale dołożę wszelkich starań."You Might Also Like

2 komentarze

  1. Świetny post, bardzo ciekawy i przydatny. Zaciekawiła mnie Kenia. Znalałam tutaj odpowiedzi na wiele nurtujących mnie pytań. Wszystko jest napisane w przystępny sposób a te ciekawostki - genialne! :) Czekam na więcej.

    Klaudia

    ReplyDelete
  2. Tak jak reszta postów to dno, to ten bardzo mi się podoba! Więcej takich ����

    ReplyDelete