THE WHITE MASAI

Saturday, August 12, 2017

  
Pierwsza myśl, która mnie dopadła "komercja", jednak po chwili przejrzałam na oczy. Nadal na świecie są miejsca, w których ludzie żyją bez prądu i bieżącej wody. Śpią w manyatty czyli w chatach wielkości przeciętnego pokoju w Europie. Ta niewielka przestrzeń jest sypialnią dla całej, wielopokoleniowej rodziny, kuchnią, czasami pokojem kąpielowym oraz miejscem, gdzie przechowywany jest ich cały majątek. Domki budowane są przez kobiety, z surowców naturalnych czyli drewna i zwierzęcych odchodów, które świetnie zabezpieczają je przed deszczem. Cała wioska ogrodzona jest kolczastym płotem, wykonanym zwykle z ciernistej akacji, w celu zapewnienia bezpieczeństwa.

  
Masajskie tańce są tradycją plemiona, mężczyźni wydobywają z siebie dźwięk, który przypomina grę na instrumentach, a kobiety śpiewają. Bardzo często rzucane są hasła w cyklu - pytanie - odpowiedź - pytanie - odpowiedź. 

Nad porządkiem czuwa starszyzna oraz tzw. boss wioski.   
Wśród młodych mężczyzn praktykowane jest małżeństwo w formie wymiany: "oddaj mi ją za 11 krów". Częstym zjawiskiem wśród mieszkańców jest wypalanie symboli na skórze, głównie na twarzy.
  
Nie widziałam słodszej i piękniejszej dziewczynki jak ta malutka kruszynka. Dzieci w wiosce, wyglądają na zaniedbane i chore, na co wskazują plamy oraz inne objawy na ich ciałach, mimo tej pozorności są zdrowe. Jak zapewnili mnie Kenijczycy to wszystko zasługa ich stylu życia i pokarmu, który jest naturalny. Żywią się głównie mięsem, mlekiem pod różną postacią oraz krwią zwierząt. Piją chai czyli herbatę z cukrem w proporcjach szklanka herbaty i szklanka cukru zalana wrzątkiem, poprzez jej tęgość i słodycz zastępują jeden pełnowartościowy posiłek. Oprócz tych podstawowych produktów swoją dietę uzupełniają mąką kukurydzianą, z której przygotowują "owsianki" lub chapati.
  
Każdy cukierek, kredka czy notesik przyprawiają dzieci o wielki, szczery uśmiech na twarzy. Swoje lekcje odbywają w pomieszczeniu z wąskimi ławkami bez stołów. Nauczycielem jest osoba wykształcona ze wsi, która uczy pisać, czytać i liczyć.  
Tradycyjne masajskie stroje to kangi, dominują odcienie czerwieni i niebieskiego. Pożądane są te w paski i kratkę. Kobiety wykonują ciężkie prace fizyczne, takie jak budowy, noszenie kanistrów z wodą, gotowanie, wyrób biżuterii, wychowywanie dzieci i przede wszystkim zapewnienie bytu rodzinie.


  
Jeżeli chcesz poznać prawdziwych Masajów, koniecznie skontaktuj się z Ogutu Safari.
You Might Also Like

2 komentarze

  1. Kolejny genialny post! Tym razem Kenia z tej nieco gorszej strony. Pięknie to wszystko opisałaś. A zdjęcia jak zawsze - CUDO! :)

    Klaudia

    ReplyDelete
  2. Piękny post. Szkoda, że nie będę mogła sama pojechać i ich odwiedzić. Dobrze, że opisałaś nieco z gorszej strony. Nie zawsze jest (jak nam się wydaje) kolorowo i pięknie. CUDO!!!

    ReplyDelete